За вікном вересень, а у Марганці більш-менш зберігається спокій, завдяки вдалим діям Збройних Сил України. А тому наше величне підприємство – Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат – продовжує працювати.
Але 15 вересня – не простий виробничий день, саме цього дня Ювілей свого цеху відсвяткував трудовий колектив шахти №14/15, яка у вересні 2002 року почала видавати на-гора перші тонни сирої марганцевої руди. Як ви вже здогадалися, шахті виповнилось 20 років.
20 років для підземного видобувного цеху мало це чи багато? Спірне питання. Але, якщо трішечки вглибитися в історію шахти №14/15, то літопис цього цеху розпочинається у далекому 1986 році...
Рішення про будівництво шахти №14/15 було прийнято Міністерством чорної металургії України, як "Реконструкція Грушівського рудника-2 з метою збільшення виробничої потужності шахти №9/10, шляхом розвитку гірничих робіт у технічних межах рудного поля шахти №14/15".
У 1986 році розпочалось будівництво "чотирнадцятої" прохідкою повітряпадаючого стволу №2.
Відповідно до проєкту, кошторисна вартість будівництва шахти склала 195,3 мільйонів гривень. У 1987 році були прийняті в експлуатацію: повітряподаючий ствол №2, вентиліляційна свердловина, біляствольні та капітальні гірничі виробки, надшахтний комплекс повітряподаючого стволу №2.
Для зниження витрат на будівництво, за пропозицією спеціалістів комбінату, інститутом
"Укргіпроруда" у 1994 році був розроблений проєкт "Реконструкція шахти № 9/10 з метою виділення відокремленої ділянки на полях шахти №14/15".
Роботи з будівництва, введення в експлуатацію та розвитку шахти здійснювалися під керівництвом начальника гірничо-підготовчої ділянки відділу капітального будівництва С. Остапенко, начальників шахти М. Вітько, С. Швеця, А. Шемета, Б. Діденко, Г. Аксьонова та В. Оржицького.
Через відсутність фінансування у 1997-1998 роках будівництво шахти було законсервовано. Проте у 1998 році голова правління Марганецького гірничо-збагачувального комбінату Павло Кравченко прийняв рішення про початок гірничих робіт на відокремленій дільниці шахти №14/15.
Станом на 1 січня 2009 року балансові запаси руди шахти №14/15, у технічних межах проєкту, становили 23,4 мільйони тонн руди із вмістом марганцю 25,76%. Термін експлуатації шахти розрахований на 35 років, у тому числі: 15 років виділяється на відпрацювання окисних запасів із забезпеченням виробництва вищих сортів та 15 років на відпрацювання запасів із забезпеченням виробництва другого сорту з вмістом марганцю до 38%.
У 2010 році видобуток сирої марганцевої руди вівся вже у п’ятьох очисних забоях та п’ятьма прохідницькими бригадами виконувались гірничопрохідницькі роботи.
Через всі проєктні зміни загальна сума капітальних витрат та будівництво шахти №14/15 та вивід її на проєктну потужність у 500 тисяч тонн руди на рік, склала 50 мільйонів гривень.
Будівництво власної адміністративно-побутової будівлі шахти №14/15 було відновлено головою правління Марганецького гірничо-збагачувального комбінату Олександром Зільберманом у 2014 році, завдяки інвестиційним програмам, а вже у листопаді 2019 року голова правління Олексій Алєксєєнко урочисто вручив ключ від новенького АПБ тодішньому начальнику шахти Івану Владу.
Наразі шахта №14/15 продовжує підтримувати звання молодого та перспективного підземного видобувного цеху Марганецького гірничо-збагачувального комбінату. Про цей підрозділ можна сказати, що він – майбутнє нашого підприємства.
З 1 квітня 2020 року шахту №14/15 очолює досвідчений спеціаліст гірничої справи Богдан Єльцов, а тримати стрій йому допомагає молодий злагоджений колектив.
Шановний Богдан Георгійович та весь трудовий колектив шахти №14/15, ветерани цього цеху!
Тяжкі та славні 20 років історії шахти №14/15 пролетіли, як один день. Були і успіхи, і невдачі, вітання та слава, гіркі дні нестабільної роботи, а також великі перемоги. Все це позаду, а попереду зльоти та відродження нових гірничих виробок та виконання планів.